Zlatá medaila z MS v presnej orientácii (Lotyšsko)
  • Vytvoril: M. Mazúr
  • Dátum: 09.08.2018 22:28:27
  • Komentáre

Vo štvrtok sa na MS v presnej orientácii uskutočnilo 2. kolo disciplíny PreO Open. Do druhého kola ako favorit č. 1 vstupoval Ján Furucz. Až piati pretekári získali v súčte plný počet 61 bodov, ale náš Janko mal na časovej kontrole najlepší čas a s náskokom 12,5 s získal zlatú medailu pred 2. Geir Myhr Oien z Nórska.

Výsledky ďalších našich reprezentantov:  Dušan Furucz obsadil 37. miesto a Marian Mikluš  44. miesto.

Zajtra sa uskutočnia štafety.

Čítať ďalej

Majstrovstva sveta v orientačnej cyklistike WMTBOC 2018 Middle, 8.8.2018
  • Vytvoril: K. Papugová
  • Dátum: 09.08.2018 21:28:40
  • Komentáre

Majstrovstva sveta v orientačnej cyklistike pokračovali v stredu pretekmi na strednej trati. Na štarte sme mali oboch našich pretekárov, ktorí sa museli vysporiadať s extrémnymi horúčavami. Štefan Šurgan štartoval na začiatku 11:18, Matej Müller až 13:06. Pretekári sa v lese poriadne vytrápili. Fyzicky a mapovo náročný terén v kombinácii s vysokými teplotami donútili viacero jazdcov preteky vzdať. Ani tato disciplína sa nezaobišla bez protestov. Na trati boli 4 diskutabilne miesta, o ktorých nakoniec musela rozhodovať jury. Taktiež bolo veľa pretekárov diskvalifikovaných za vynechanie kontroly, ktorá bola v nepriehľadnej spleti ciest.

Naši chlapci si počínali statočne. Štefan Šurgan podal veľmi dobrý mapový a fyzicky výkon a svojim časom by sa dostal do top 30, nanešťastie ale zle vyhodnotil jednu spojnicu medzi cestami (bola to hrubá vrstevnica, ktorá ale pripomínala skôr oranžovú farbu, ktorou sú v mape kreslene úseky, cez ktoré je povolene jazdiť v teréne mimo ciest) a tým pádom bol diskvalifikovaný. Riešili sme tento problém s organizátormi, uznali že je to chyba mapy a tlače, ale ani protest by nám nepomohol k tomu, aby Štefana od-diskvalifikovali.

Matej Müller bol po Mass štarte, stále mierne dehydratovany, čo sa prejavilo aj na Middli. Asi na 5. kontrole sa začal cítiť veľmi zle, horúčavy mu nepridali a v konečnom dôsledku bol len rad, že dorazil do cieľa. Počas trate urobil jednu väčšiu chybu a dve menšie zaváhania, plus si nevyberal úplne najvýhodnejšie voľby postupov. Mapové chyby ale pramenili z Matejovho zlého fyzického rozpoloženia. Jeho výkon mu ale priniesol 37. miesto.

Čítať ďalej

Majstrovstva sveta v orientačnej cyklistike WMTBOC 2018 (Zwetll, Rakusko, 5. -13.8.2018)
  • Dátum: 07.08.2018 23:34:31
  • Komentáre

Matej Müller si po minuloročných a tohtoročných úspechoch zabezpečil miesto v 4. rade z 8., Štefan Šurgan štartoval zo 7. rady, takže mal hneď v úvode dosť práce prepracovať sa dopredu. Jeho snaha o lepšie začlenenie do vedúcej skupinky sa mu stala osudnou hneď na druhej kontrole, keď si zvolil úplné odlišný postup, ktorý, keby bol dotiahnutý do úspešného konca, zaručil by mu posun medzi 25 najlepších jazdcov. To sa nanešťastie nestalo, Štefan v rýchlosti prehliadol správnu odbočku a v konečnom dôsledku stratil približné minútu. Tato chyba hneď v úvode mu na  psychickej pohode nepridala. Napriek tomu, po prvom kole sa na verejnom úseku pohyboval v prvej polovici štartového pola. V druhom kole ale prišli menšie zaváhania a približné v polovici trate sa musel Štefan popasovať aj s opravou reťaze. Tieto technické problémy ho posunuli výrazne do konca štartového pola a posledne, tretie kolo išiel už len v tréningovom tempe. Nakoľko bol tento terén naozaj mapovo zaujímavý, rozhodol sa využiť tuto možnosť a ešte sa trošku rozmapovať pred zajtrajším middlom.

Matej Müller mal opačný priebeh pretekov. Hneď na 4. kontrole urobil väčšie chyby, približne 7 minút a zvyšok trate túto stratu už len sťahoval. Matej sa po prvom kole pohyboval na konci štartového pola a ostatných pretekárov začal výraznejšie sťahovať až v poslednom kole. Taktiež sa mu podarilo aj stratiť fľašku hneď v úvode trate, takže do cieľa prišiel mierne dehydratovaný.

Oficiálne výsledky boli zverejnené až neskoro večer, pretože bolo podaných viacero protestov kvôli nedovolenému križovaniu mimo ciest. Diskvalifácia neobišla napr. ani víťazky v ženskej elitnej kategórii. Podľa neoficiálnych výsledkov obsadil Matej Müller 56. miesto a Štefan Šurgan 71. miesto.

Oficiálne výsledky – TU

Čítať ďalej

Majstrovstvá sveta v orientačnom behu WOC 2018 (Riga Lotyšsko, 04. - 11. 8. 2018)
  • Dátum: 07.08.2018 23:27:37