runner cyclist skio
Inov-8
nsc
monarex
atex
NLC
Nadacia SPP
Aone
Metrostav
BSK
Freeway

História orientačnej cyklistiky

 

TROCHU HISTÓRIE

Tento šport zažil na Slovensku svoj boom až v posledných piatich rokoch minulého storočia. V tomto čase začala organizovaná forma týchto súťaží pod hlavičkou Slovenského zväzu orientačných športov a vlastne a od r. 1995 dostali súťaže v orientačných pretekoch na bicykloch, vtedy pod názvom cykloorientácia, charakter súčasnej podoby.

Je nesporné, že už niekedy okolo r. 1960 sa podobné súťaže na bicykloch s mapou uskutočňovali v rámci aktivít Slovenského zväzu turistov. Väčšinou však iba na základných mapách 1:50 000 alebo 1:75 000, alebo neskôr na turistických mapách 1:100 000. Väčšinou išlo o cykoorientačnú jazdu s niekoľkými stanovišťami, jazdilo sa v skupinách, a zastávky boli využívané na oddych a občerstvenie.

Za prvé organizované podujatie v orientačnej cyklistike považujeme 1. ročník Verejných cyklistických orientačných pretekov, ktoré zorganizoval Klub orientačného behu Topoľčianky 19. 10. 1991. Pri príležitosti 10. výročia orientačného behu v tejto obci na úpätí Pohronského Inovca a Tribeča, chceli činovníci uskutočniť čosi nezvyčajné a vymysleli si orientačné preteky na bicykloch. Pretekalo sa na turistickej mape 1:100 000 TRIBEČ - POHRONSKÝ INOVEC. Deti pretekali na ČB kópii základnej mapy 1:10 000 a trať bola situovaná v uliciach obce. Trate hlavných pretekov viedli po okolitých asfaltových cestách a obciach. Kategórie boli delené nie podľa veku, ale na mužov a ženy a ďalej podľa kvality bicykla na športové, obyčajné a vraky. Pre každú kategóriu bola trať v inej dĺžke. O poradí rozhodoval priemerný čas na 1 km. Pretekalo spolu 15 účastníkov.

Verejné cyklistické orientačné preteky mali 10 ročníkov. Boli zaujímavé tým, že každý ročník bol organizovaný inou formou a iným netradičným spôsobom hodnotenia. V 2. ročníku štartovalo už 26 pretekárov a lákadlom bola cena pre najlepšieho - horský bicykel. Trate už boli vedené po lesných a poľných cestách a súťažilo sa na ČB kópii základnej mapy 1:50 000.

V 3. ročníku bola použitá špeciálna mapa pre OB 1:15 000. Pretekalo sa na tratiach (MTBO), kde použitie horského bicykla bolo výraznou výhodou, no trať sa dala absolvovať aj na inom bicykli. Postavené boli dve kolá, rozhodoval súčet časov. Zúčastnilo sa 33 pretekárov.

V r. 1994 bol 4. ročník, opäť dvojkolový systém, no prvým kolom bola terénna časovka s intervalovým štartom. Počas pretekov sa stratil súťažiaci, ktorého stratenie bolo ohlásené i polícii. Nakoniec sa na polícii prihlásil sám, usporiadatelia ho 6 hodín hľadali úplne zbytočne, on jednoducho bol už unavený, tak išiel domov...

V tomto roku však typické cykloorientačné preteky usporiadali aj v jeseni na Suchom vrchu pri Banskej Bystrici. Na tieto preteky bola po prvýkrát vydaná špeciálna mapa pre MTBO (Suchý vrch pre cyklistov – 1:10 000, E=10m).

V r. 1995 sa uskutočnil skúšobný ročník Slovenského pohára v cykloorientácii. Mal niekoľko podujatí a väčšinou v každom bola súčasťou pretekov aj terénna časovka. Boli vyhotovené pravidlá, súťažný poriadok a tento druh športovej orientácie bol prijatý ako ďalšia odvetvová sekcia do Slovenského zväzu orientačných športov.

Od r. 1996 sa uskutočňujú pravidelné súťaže - Slovenský pohár ako dlhodobá viackolová súťaž, ktorého súčasťou sú aj medzinárodné majstrovská Slovenska. Tituly sa získavajú v pretekoch na krátkych, klasických, dlhých tratiach, v pretekoch vo voľnom výbere poradia kontrolných stanovíšť (od r. 2002), v šprinte (od r. 2007) a v pretekoch štafiet. V tomto roku sa pretekári zo SR zúčastnili na Medzinárodnom stretnutí MTBO vo Francúzsku.

Najvýznamnejšími svetovými podujatiami usporiadanými na území SR boli:

 

  • premiérové dve kolá Európskeho pohára v OC v r. 1998 v Nitre (Jelenec a Nevidzany)
  • finálové dve kolá Svetového pohára v OC v r. 2000 na Donovaloch
  • majstrovstvá sveta v OC v r. 2005 - Banská Bystrica

 

Momentálne jazdí na Slovensku 40 - 70 aktívnych registrovaných športovcov. Sú to zástupcovia približne z 20 klubov. Najaktívnejším klubom (z ktorého je aj najvyšší počet reprezentantov) je ŠK VAZKA Bratislava. V minulosti to bol ŠK Cart print Nitra.

Preteká sa v týchto kategóriách:

 

  • žiaci (chlapci a dievčatá do 14 rokov), dorastenci a dorastenky (do 17 rokov), juniori a juniorky (do 20 rokov), muži a ženy (21 - 39 rokov), veteráni a veteránky nad 40 rokov, veteráni a veteránky nad 50 rokov
  • + nikdy nechýbajú kategórie pre verejnosť vo forme N začiatočníci a K pokročilí, resp. je pripravená vždy kadegória OPEN.

 

Veľmi obľúbené sú súťaže hliadok, väčšinou dvojíc, v bodovacích pretekoch. Úlohou pretekárov je za stanovený čas "zozbierať" čo najviac bodov (každé stanovište má podľa náročnosti určitú bodovú hodnotu). Za prekročenie limitu sa z nazbieraného kreditu odpočítavajú body. Najvýznamnejším podujatím v strednej Európe je BIKE ADVENTURE, ktorý sa každoročne koná v ČR. Na Slovensku má podobný charakter MAKADO (Malé Karpatské Dobrodružstvo), jazdí sa v Malých Karpatoch na jar alebo na jeseň.

V SR sú všetky súťaže otvorené pre kohokoľvek.

Platia pravidlá IOF (medzinárodnej federácie orientačných športov) pre MTBO (medzinárodná skratka - Mountain Bike Orienteering), rozdiely voči domácim pravidlám sú minimálne, pokiaľ nie je v pokynoch ku konkrétnym pretekom upravené inak, platia tieto zásady:

 

  • pretekár využíva cestnú sieť zaznamenanú v mape,
  • mimo ciest sa môže pohybovať iba pešo, bicykel musí niesť min. 10 cm nad terénom,
  • prejazd lúkami je zakázaný,
  • cyklistická prilba je povinná.

 

Majstrovstvá sveta v OC sa po prvý raz konali v r. 2002 vo Fontainebleau vo Francúzsku. Ďalší šampionát bol v r. 2004 v Ballarate v Austrálii. Od r. 2005 (B. Bystrica) sa svetové šampionáty uskutočňujú každoročne a od r. 2006 (Varšava, Poľsko) pribudli aj majstrovstvá Európy. Na ME sa však Slovákom nedarí tak ako na MS, umiestnenia v prvej šestke však zaznamenávajú pravidelne, potešiteľné že aj v kategórii mužov. ME sa konali v r. 2007 v Taliansku - Castelfiorentino, 2008 v Litve - Nida, 2009 Dánsko – Birkerod, 2011 Rusko – Leningradská oblast, 2013 Poľsko – Zamosc-Krasnobród. Najhodnotnejší výsledok zaznamenala štafeta žien v r. 2013, Daniela Trnovcová, Natália Tyszová, Stanislava Fajtová získala bronzové medaily.

Orientačná cyklistika priniesla pre orientačné športy aj historickú prvú medailu (striebornú) zo svetového šampionátu v ére samostatného Slovenska. Vybojovala ju na MS v OC 2006 v Joensuu vo Fínsku Hana Bajtošová v pretekoch na strednej trati.

Na MS 2007 v Novom Meste na Morave v ČR svoju zbierku Bajtošová obohatila znovu o striebro na strednej trati a o bronz v šprinte.

Neuveriteľným úspechom bol pre Slovensko zisk titulu majsterky sveta v šprinte, ktorý Hana Bajtošová získala v úvodný deň MS v OC v Ostróde v Poľsku. V šprinte získalo Slovensko ešte jednu medailu zásluhou juniorky Natálie Tyszovej.

V ďalšom roku sa konali MS v OC v Izraeli. Finančne náročnú akciu zvládlo Slovensko iba vyslaním jedinej pretekárky a mestečko Ben Shemen sa stalo svedkom jedinečnej obhajoby titulu majsterky sveta v šprinte, ku ktorému Bajtošová pridala aj zisk bronzu na dlhej trati.

V roku 2010 sa v Montalegre v Portugalsku už na medailu siahnuť nepodarilo.

Podarilo sa to však v r. 2011 v Taliansku v okolí mesta Vicenza štafete žien v zložení Daniela Trnovcová, Stanislava Fajtová, Hana Bajtošová ziskom bronzovej medaily.

Štafeta v tomto zložení (aj keď Hana Bajtošová už súťažila pod menom Hana Garde) obsadila bronzovú pozíciu aj na svetovom šampionáte v r. 2012 v Maďarsku vo Veszpréme.

MS 2013 sa konali v Rakvere v Estónsku a medailová niť sa opäť prerušila...

K oporám slovenského MTBO tímu patria okrem Hany Garde-Bajtošovej aj Stanislava Fajtová, Daniela Trnovcová, Natália Tyszová, Pavol Papčka a Matúš Trnovec.

V minulosti patrili k špičkovým pretekárom ešte Alena Ďurčová, Mikuláš Šabo a Štefan Šurgan.

 

Spracoval: Marian Kazík